Europejski Tydzień Autyzmu.

2 grudnia 2020

Co roku, w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu.

 

Czym jest autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju ,związanym z nieprawidłowym rozwojem i funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego. To zaburzenie neurofizjologiczne, ujawniające się przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Osoby z autyzmem…

…inaczej postrzegają świat. Nie patrzą w oczy, nie reagują na zawołanie, powtarzają te same ruchy i schematy. Funkcjonując we własnym świecie,doświadczają braku zrozumienia i akceptacji  w społeczeństwie.

Skąd się bierze autyzm?

Znaczącą rolę odgrywa podatność genetyczna, czynniki środowiska, infekcje, nieprawidłowości metaboliczne, zaburzenia w czasie ciąży i porodu. Mimo rosnącej liczby badań, wciąż nie znamy przyczyny zaburzenia.

Spektrum autyzmu

Wszystkie zaburzenia wchodzące w skład autyzmu, określa się mianem ASD (Autistic Spectrum Disorder), czyli spektrum autyzmu.

Wśród zróżnicowanych objawów, wyróżnia się przede wszystkim:

  • problemy w kontaktach społecznych:brak utrzymywania kontaktu wzrokowego z obcymi, ale także z rodzicami. Osoby z autyzmem unikają dotyku. Skupienie na jednej czynności nie pozwala im zwracać uwagi na otaczającą rzeczywistość.
  • problemy komunikacyjne:częsty opóźniony rozwój mowy ,zarówno w aspekcie ruchowym (artykułowanie słów) jak i czuciowym (umiejętność rozumienia słów).
  • inne postrzeganie świata:  niezauważalne dla nas bodźce ,związane ze zmysłami słuchu, węchu, wzroku, dotyku potrafią wywołać u nich silną reakcję.
  • Specyficzne zainteresowania:niekonwencjonalna, oryginalna zabawa. Obserwuje się wielokrotne powtarzanie tej samej czynności i korzystanie z dziwnych przedmiotów.

Pamiętajmy,że osoby z autyzmem są wśród nas. Niech obchody Tygodnia Świadomości Autyzmu pozwolą na zrozumienie, że Inny oznacza również piękny i mądry….

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.