Edukacyjna Sieć Antysmogowa

28 listopada 2021

Od listopada 2021 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu ESA. Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Szkoły – jako instytucje kształcące młodzież i dzieci oraz ważne ośrodki opinii i edukacji dla społeczności lokalnej – są miejscem, w którym tę wiedzę należy upowszechniać i pomagać w rozumieniu wyzwań i problemów, mających wpływ na życie lokalnej społeczności. Szkoły, biorące udział w projekcie ESA, są wyposażane w czujniki, badające jakość powietrza. Dane zbierane przez czujniki umożliwią uczniom nie tylko bieżące obserwowanie jakości powietrza, ale także wykonywanie pod kierunkiem nauczycieli własnych badań i obserwacji stanu jego czystości oraz zmian, dokonujących się pod wpływem czynników atmosferycznych. Szkoła skupia społeczność miejscowości lub osiedla. Do niej codziennie chodzą dzieci. Dzieci odprowadzane są przez rodziców. Oddziaływanie szkoły na społeczność lokalną jest duże. Dlatego szkoła to idealne miejsce do pomiaru zanieczyszczenia powietrza i prezentowania stanu powietrza na ekranach. Z doświadczenia NASK wynika, że systemy pomiarowe w szkole z ekranami prezentującymi jakość powietrza mają duży wpływ na lokalną społeczność, która chętnie będzie uczestniczyła następnie we wszystkich działaniach edukacyjnych i informacyjnych.

Dane pomiarowe prezentowane są również na naszej stronie internetowej http://www.esa.nask.pl w zakładce Pomiary.

Cele projektu to edukacja społeczności szkolnej, czyli dzieci i młodzieży, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców lokalnej społeczności w zakresie ochrony czystości powietrza oraz smogu. Przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie oraz na temat możliwości jego zmniejszenia.