Biblioteka

25 września 2021

 

WITAMY W NASZEJ BIBLIOTECE

Drodzy Czytelnicy! Biblioteka szkolna zaprasza!

PONIEDZIAŁEK   8.00 – 16.00
WTOREK    8.00 – 16.00
ŚRODA  8.00 – 16.00
CZWARTEK  8.00 – 16.00
PIĄTEK  8.00 – 15.00

 

AKTUALNOŚCI 

Listopad 2021

1. Rozwiązanie konkursu „Moja mała Ojczyzna – Zielona Góra i okolice”

We wrześniu biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem „Moja mała Ojczyzna – Zielona Góra i okolice” adresowany do uczniów klas II i III. Uczniowie wykonali różnymi technikami bardzo ciekawe prace, które można było podziwiać na wystawie w bibliotece. Na początku listopada jury wyłoniło najciekawsze z nich i przyznało miejsca. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody.

 

2. Rozwiązanie konkursu „Jesienny bohater lektur szkolnych i bajek”

W październiku dzieci klas I i II zostały zaproszone do udziału w szkolnym konkursie plastycznym „Jesienny bohater lektur szkolnych i bajek”. Uczniowie wykonali różnymi technikami bardzo ciekawe prace, które można było podziwiać na wystawie w holu szkoły. Na początku listopada jury wyłoniło najciekawsze z nich i przyznało miejsca. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Wyniki konkursu ,,Jesienny bohater lektur szkolnych i bajek”

I miejsce

II miejsce

III miejsce Wyróżnienie
1.Filip Lisowski kl.2c
2.Natalia Bartkowiak kl.2c
3.Jakterina Zhadon kl.1b
4.Nadia Leśniewska kl.1b
5.Wiktor Bojanowski kl.1b
6.Michał Tomczak kl.1c
7.Laura Stawańska kl.1c
8.Hanna Świtała kl.2b
9.Zofia Piotrowska kl.2b
10. Michalina Bednarz kl.1a
1.Julia Jurgielaniec kl.2c
2.Hanna Rosiak kl.2c
3.Ignacy Kotowicz kl.1b
4.Wojciech Nieradka kl.1c
5.Pola Musiałowska kl.1a
6.Kinga Gruszewska kl.2d
7.Maj Aleksandra kl.2b
1.Natalia Smolarek kl.2c
2.Natalia Kozakiewicz kl.2c
3.Patryk Burgat kl.2c
4.Stanisław Trojan kl.1b
5.Marcel Wasiura kl.1b
6.Lena Makara kl.2d
7.Marysia Niedźwiecka kl.2d
8.Natalia Krawcewicz kl.2d
9.Antonina Libelt kl.2d
10.Basia Bartoszewicz kl.2b
11.Sofia Manov kl.2b
12.Wiktoria Michaliszyn kl.1a
13.Sara Górska kl.2c
1.Kryspin Wojdan kl.2c
2.Igor Bogucki kl.2c
3.Jan Pluciński kl.1b
4.Maja Banach/Jagoda Stefaniak kl.1b
5. Hania Orpel kl.1c
6.Oliwia Żmuda kl.1c
7.Julia Szczodrowska kl.1c
8.Wiktoria Wojtysiak kl.1c
9.Igor Ignatowicz kl.2d
10.Bartosz Dutko kl.2d
11.Artur Mierzwa kl.1b
12.Lena Kopek kl.2b
13. Leon Ozdoba kl.2b
14.Laila Kosydar kl.2b
15.Hanna Kaszycka kl.2c
16.Aleksander Dunajewski kl.2c

Serdecznie gratulujemy! 

 

 

MAJ 2021

1. Uwaga, konkurs na najciekawszą recenzję książki wypożyczonej z naszej szkolnej biblioteki. Zasady tutaj 

2. Pasowanie na czytelnika. 

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.”
                                     Kornel Makuszyński
 
Miło nam poinformować, że uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi czytelnikami i uczestniczyli w uroczystym pasowaniu. Uczniowie zapoznali się z regulaminem korzystania z księgozbioru, z zasobami biblioteki, wzięli udział w zabawie literackiej „Odgadnij tytuł książki” oraz wypożyczyli książeczki. 
 
  •    11.05.2021 odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy 1 d – wych. Pani Klaudia Skurzyńska, Pani Alicja Jokiel
  •   18.05.2021 odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy 1 b – wych. Pani Jolanta Sosińska
  •   19.05.2021 odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy 1 a – wych. Pani Katarzyna Piotrowska
  •    21.05.2021 odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy 1 c – wych. Pani Grażyna Andrzejczuk-Kwaśnica

3. Rozwiązanie konkursu na najciekawszą recenzję książki.

Michał Kmiecik z kl. 3a, zwycięzcą konkursu w kwietniu!

Informujemy, że zwycięzcą kwietniowego konkursu na najlepszą recenzję ulubionej książki, został Michał Kmiecik z kl. 3a. Zachęcamy do nadsyłania kolejnych recenzji Waszych ulubionych książek!

Szymon Drozd z kl. 4b, zwycięzcą konkursu w maju!

Informujemy, że zwycięzcą majowego konkursu na najlepszą recenzję ulubionej książki, został Szymon Drozd z kl. 4b. Gratulujemy i zapraszamy do dalszej zabawy w przyszłym roku!

Drodzy Uczniowie! Witajcie w bibliotece zdalnej!

Z uwagi na zaistniałą sytuację, nie możecie wypożyczyć książek z biblioteki – tylko chwilowo!

Proponujemy Wam inną formę kontaktu z książkami oraz ich autorami. Wystarczy, że klikniecie na odpowiednie łącze, a ono przeniesie Was do pliku, dzięki któremu choć częściowo będziecie mogli rozwijać swoje pasje czytelnicze.

1. Zostań w domu, czyli gdzie można znaleźć legalne i nieodpłatne e-booki i audiobooki dla małego i dużego czytelnika

  • Wolne lektury.pl – najbardziej znana strona z darmowymi e – bookami ukochanych  przez Was lektur szkolnych – ponad 5 tysięcy tytułów, które można czytać w Internecie i bez wychodzenia z domu
  • Lektury.gov.pl – jest to platforma, na której znajdziecie nieodpłatnie ebooki oraz audiobooki lektur
  • Czytanie przed spaniem – biblioteka szkolna poleca dzieciom bajki. „Czytanie przed spaniem” to pełen ciepła cykl, w którym znakomici aktorzy i znani dziennikarze czytają dzieciom bajki 
  • Lektury na ekranie – platforma VOD prezentuje adaptacje filmowe i sceniczne lektur szkolnych. Najpierw przeczytajcie książkę, a później obejrzyjcie film lub przedstawienie teatralne. Na pewno łatwiej będzie Wam zapamiętać treść utworu

2. Poznaj patrona naszej szkoły, czyli garść informacji o Kornelu Makuszyńskim i jego twórczości

3. Coś dla najmłodszych, czyli jak umilić wolny czas

4. Gorąco polecam, czyli co warto przeczytać 

5. O nas

     Biblioteka szkolna pełni funkcję centrum edukacji czytelniczo-medialnej. Księgozbiór biblioteczny liczy ponad 20 tysięcy woluminów i jest systematycznie wzbogacany o nowości wydawnicze. Posiadamy także książki w formie elektronicznej.

    Księgozbiór podzielony jest na działy: lektury klas I-III, lektury klas IV-VI, literatura dziecięca obejmująca książki o tematyce przygodowej, podróżniczej, przyrodniczej, obyczajowej, historycznej, fantastycznej, dotyczące savoir-vivre i inne. Posiadamy bogaty księgozbiór podręczny, zawierający encyklopedie, słowniki (także w formie elektronicznej), leksykony, wydawnictwa popularno-naukowe o różnej tematyce. Dysponujemy nowościami wydawniczymi w zakresie pedagogiki specjalnej, logopedii, psychologii i stale powiększamy ten dział ponieważ jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi.
   Czytelnia w naszej bibliotece stanowi miejsce pracy i rozrywki dla uczniów.
   Odbywają się tu lekcje biblioteczne wzbogacające wiedzę i zainteresowania uczniów oraz  liczne konkursy czytelnicze, literackie. Cały rok realizujemy program pt: „Cała Polska czyta dzieciom”, staramy się rozwijać  czytelnictwo wśród dzieci młodszych poprzez głośne czytanie literatury dziecięcej.  

    Biblioteka  przygotowuje różnorodne wystawy tematyczne i pokonkursowe. Stałymi wystawami są: „Zielona Góra dawniej i dziś”, „Andrzejkowe wróżby”, „Kornel Makuszyński- patron naszej szkoły”. „Walentynki”, „Tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy”, wystawa ‘Banknotów polskich” także liczne   wystawy o charakterze patriotycznym upamiętniające ważne dla Polski wydarzenia historyczne.
    W październiku w bibliotece odbywa się konkurs czytelniczy połączony z plastycznym. „Jesienny bohater lektur szkolnych i bajek”. W Tygodniu Szkoły klasy pierwsze biorą udział w konkursie plastycznym poświęconym przygodom Koziołka Matołka.
     Dużą popularnością cieszą się także konkursy czytelnicze związane z patronem szkoły i bohaterami jego książek. „Czy znasz bohaterów Kornela Makuszyńskiego?” na podstawie „Przygód Koziołka Matołka”. 

    Dużą popularnością cieszą się konkursy czytelnicze dotyczące baśni H. Ch. Andersena i konkursy pięknego czytania.
W miarę możliwości organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi. Gościliśmy w szkole Kazimierza Szymeczkę, Grzegorza Kasdepkę, Annę Marię Wesołowską, Renatę Piątkowską. Współpracujemy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną

Nasi czytelnicy mają do dyspozycji czasopisma takie jak:
„Świerszczyk”
Victor Junior”
„Kumpel”
Życie Szkoły”
„Świetlica ”

      W bibliotece znajdują się stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Korzystają z nich uczniowie, nauczyciele i rodzice. Dysponujemy ciekawymi programami edukacyjnymi, które są wykorzystywane w  czasie zajęć lekcyjnych, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i innych. Uroczystym wydarzeniem dla uczniów klas pierwszych  jest  Pasowanie na Czytelnika, które odbywa się każdego roku w grudniu. Jest to miłe i ważne wydarzenie.
Prezentacja o czytelnictwie

Dlaczego warto czytać? Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, która w bardzo ciekawy sposób przedstawia powody, dla których warto czytać. Ludzie inteligentni, twórczy, zabawni, ciekawi świata przekonują, że WARTO CZYTAĆ. Dlaczego? – zobaczcie sami.

Brak komentarzy